Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub for work-based learning

Pregled sustava stručnog obrazovanja i osposobljavanja u Bosni i Hercegovini

Stručno obrazovanje i obuka igraju značajnu ulogu, s različitim vrstama pružaoca srednjeg obrazovanja, uključujući stručne i tehničke škole. Pružatelji usluga srednjeg obrazovanja klasificiraju se na: strukovne škole. tehničke škole, gimnazije, umjetničke škole, vjerske škole i škole za djecu s posebnim potrebama.

Statistički podaci pokazuju da su u školskoj 2022.-2023. godini 77,11% učenika srednjih škola u Bosni i Hercegovini pohađali VET. (Zavod za statistiku FBiH, 2023.); (Zavod za statistiku Republike Srpske, 2023.)

Međutim, učenici koji završe trogodišnje strukovne programe nemaju mogućnost nastavka visokog obrazovanja, već izravno izlaze na tržište rada. S druge strane, ostale vrste škola traju 4 godine, a njihovi diplomanti stječu pravo studiranja na sveučilištu.

U nastojanjima da se sustav stručnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini uskladi s europskim strukovnim obrazovanjem i osposobljavanjem, Ministarstvo civilnih poslova donijelo je Okvirni zakon o srednjem strukovnom obrazovanju i osposobljavanju 2008. godine, delegirajući ga na sve niže razine obrazovanja ministarstava da usvoje i usklade svoje zakonodavstvo. s ovim okvirnim zakonom. Međutim, 15 godina kasnije, postoji još nekoliko kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine koji tek trebaju ostvariti ovaj zadatak.

Usvajanje modularnih programa s fokusom na ishodima učenja bila je ključna reforma, ali se njezina implementacija razlikuje. Škole imaju autonomiju u usvajanju programa sa do 30%, zasnovano na potrebama lokalnog tržišta rada. Praktično obrazovanje i obuka na radu ključne su komponente strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, ali nedostaje regulativa i praćenje, što više ovisi o inicijativi škole. Iako ne postoji zakon o dualnom obrazovanju, pilot programi se provode kako bi se unaprijedila stručna obuka. Kako Bosna i Hercegovina teži modernizaciji svog obrazovnog sustava, rješavanju izazova usklađivanja, implementacije i regulative u stručnom obrazovanju i osposobljavanju, bit će ključno za pripremu učenika za evoluirajuće zahtjeve tržišta rada.